Приморско / БЪЛГАРИЯ

Приморско е разположен на малък полуостров в югоизточната част на Черноморското крайбрежие. Намира се на 50 км от Бургас и на 450 км от столицата София. Населението на града е 2800 души, а през летните месеци броят на хората се увеличава неколкократно заради многобройните туристи, които избират Приморско за своята лятна почивка. Климатът тук е умереноконтинентален с черноморско и средиземноморско влияние, характерен с мека и къса зима и продължително лято.
Около Приморско са открити 4 светилища, 12 долмена и 10 могилни некропола. Най-голям интерес сред туристите предизвиква светилището „Беглик таш”, което олицетворява култа към слънцето. Скалното светилище край Приморско е едно от най-големите открития за тракийската история на българското Южно Черноморие и Странджа. То е разположено в централната най-висока част на нос Беглик таш, с надморска височина 128 м и обхваща площ от около 6 декара. Най-добре проучена е централната му част, където върху голяма скална тераса, леко издигната над околния терен, са разположени в кръг с диаметър 56 м отделни скални елементи от ритуалното пространство. Създадено е в средата на 2-рото хилядолетие пр.Хр. и е разрушено в началото на ІV в. сл.Хр.
Край Приморско е разположен резерватът „Ропотамо”. На територията на резервата се намират множество интересни и уникални природни обекти - лиманът на река Ропотамо, блатото Аркутино, лонгозни гори, които на тази географска ширина се срещат много рядко, различни скални феномени, мочурища, блата и други. Резерватът е част от по-голямата защитена зона „Рамсарско място Ропотамо”. Лиманът на река Ропотамо е една от основните туристически забележителности в резервата. Тук се предлагат атрактивни разходки с лодка по течението на реката.
Известен с чистата си природа и редките растения е резерватът „Аркутино” или Мечешкото блато в община Приморско. Тук расте пясъчна лилия. Разполага с чиста и дълга плажна ивица.
Северно от Приморско, в зоната между лагуната Стамополу и плажната ивица, се намира един от най-добре запазените дюнни комплекси по Черноморието. Някои дюни достигат до височина 19 м и са изключителна гледка за посетителите. Това е природната забележителност „Пясъчни дюни-Перла”.
Град Приморско е предпочитана дестинация заради благоприятния климат, прекрасната си природа, историческите и културни паметници, гостоприемното местно население и различните атракции, които предлага. В района около града има 4 плажа – северен, централен, южен и „Перла”, които предлагат различни атракции – волейболно игрище, фитнес, водни ски, водни колела, сърф, разходки с лодки, скутери, както и детски съоръжения.
Настаняването в Приморско е доста разнообразно – от частни квартири, вили, семейни хотелчета до хотелски комплекси. Ресторантите в града предлагат традиционна българска кухня, рибни деликатеси, а в много от тях и жива музика.
 

Плаж Ропотамо
Плаж Ропотамо се намира близо до Приморско, на Южното черноморие. До него се стига трудно - предимно по вода. Именно поради това плажът е много чист, няма изградени заведения и е неохраняем. Плажът е малък а морското дъно се спуска полегато надолу. Намира се на територията на резерват Ропотамо.
 
Резерват Ропотамо
За Резерват Ропотамо е обявена през 1940 г. областта около течението на река Ропотамо. Резерватът се намира на южното черноморско крайбрежие, в близост до град Приморско. Резерватът впечатлява с голямо разнообразие на широколистни гори, пясъчни дюни, скални образувания. Резерватът разполага с представители на различни видове цветя, дървета, бозайници, змии, риби и птици. За да бъде разгледана местността се предлагат пешеходни и водни маршрути.
 
Разходка с лодка по река Ропотамо е атракция, предлагана от Природния комплекс Ропотамо, който се намира в град Приморско. Предлагат се две разходки. Едната започва от пристана на реката и представлява едночасово пътешествие сред красивата природа на Резерват Ропотамо и стига до сливането на реката с Черно море. Другата разходка също започва от пристана, срещу течението на реката, продължава 30 минути и преминава през неопетнената богата природа на резервата.
 
Змийски остров (Свети Тома)
Змийският остров е известен още под името Свети Тома. Той попада в пределите на резерват Ропотамо, близо до Приморско на Южното черноморие. Името си носи поради обитаващите го сиви водни змии. Площта му е 12 дка. На острова има диворастящи кактуси, засадени през 1933 г. от цар Борис III, като към ден днешен, те заемат по-голямата част от острова, поради което е трудно проходим.
 
Лъвската глава
Лъвската глава се намира близо до Приморско, на Южното черноморие. Тя е част от природен парк Странджа. Представлява каменна пирамида на възраст около 65-70 млн. години. Скалното образувание напомня лъвска глава и се извисява на около 60-110 метра от река Ропотамо. 
Обиколка с лодка по река Ропотамо
 
Плаж Перла
Плаж Перла е разположен до едноименната резиденция от социалистическо време. Намира се на границата на резерват Ропотамо, на около 3 км северно от Приморско. Плаж Перла представлява естествено продължение на северния плаж на Приморско. По средата на дългата плажна ивица районът често се посещава от нудисти.
 
Плаж Дюни
Плаж Дюни е разположен на 40 км южно от Бургас и на 7 км от Созопол, плажът разполага с дълга и широка пясъчна ивица. Той е един от най-уредените, луксозни и красиви плажове, заобиколен е с растителност и високи дървета. Прилежи към известния курорт Дюни, но освен на платената зона с чадъри, спокойно може да се плажува и извън нея. Тук има различни забавления и водни спортове като каране на водно колело и сърф. Плажът е носител на престижното отличие син флаг.
 
Бегликташ (мегалит)
Мегалитът Бегликташ се намира в централната част на Маслен нос, на около 4-5 км от Приморско. Археолози смятат, че мегалитът датира от V-VII век пр. Хр. Формите на скалите и откритите върху тях изображения показват, че това е светилището на египетския бог Тот.
Съществуват няколко легенди за Бегликташ. Според една от тях под мегалита е заровено съкровището на Вълчан войвода, според друга на Бегликташ има извънземна енергия, която сбъдва желания, а според трета това е било портал за завладяване на човешкия вид и т.н.
 
Малкото кале (крепост)
Крепостта Малкото кале се намира на едноименния хълм, който е най-високия от веригата Меден рид, край Созопол. Тя е част от античната отбранителна система Аполония и датира от ранножелязната епоха. В тесния проход между 2 големи каменни валуна високи 6 м се намира входът й. Крепостта е била защитена от две страни - отляво е била прикрита с излизаща напред под висок ъгъл стена, а отдясно - с висок каменен валун. На 1 км северно от нея се намират останки от стени на постройки. В крепостта и до нея има всички следи на аполонийската битова култура.
 
Маслен нос
Вдаден навътре в морето, Маслен нос е разположен в най-източния ръкав на Странджа планина. Заобиколен е от огромни плажове и се намира недалеч от град Приморско. Обитаван е още в древността. Посетителите ще могат да забележат останки от древният град Ранули. Голяма част от Маслен нос е офицаално защитена територия, считана за природна забележителност. В района се намира и тракийското светилище Бегликташ. 
 
Плаж Маслен нос
До плаж Маслен нос можете да достигнете с висока кола или джип по черен път дълъг няколко километра, или с лодка. Поради тази причина плажът привлича посетители, търсещи закътан и спокоен плаж и атмосфера навяваща спомени от миналото. На плажа има заведение, предлагащо напитки и храна, включително прясна риба. Чадърите и шезлонгите на плажа са безплатни за клиенти на заведението. Плажът е съвсем малък (на дължина приблизително 50 метра) и е заобиколен от гора и скали. Пясъкът на плажа е едър, което го различава от другите плажове в околността.
 
Обиколка с ветроходен катамаран до Маслен нос
Невероятна атракция в Лозенец е разходка с ветроходен катамаран до Маслен нос. Предлага се от ветроходно училище Баиа, което се намира на северния край на плажа в с. Лозенец. Маслен нос, който е обявен за резерват, е отдалечен на около 12 морски мили, поради което за въпросната разходка трябва да се отдели поне половин ден. Придвижването се контролира от компетентен капитан с опит, който осигурява безпроблемното пътуване. Посетителите могат да се насладят на страхотна гледка към девствени плажове, скали и пещери.
 
Нос Света Агалина
Нос Света Агалина е по-малко известен в сравнение с всички останали по българското Черноморие. Разположен е южно от Созопол, близо до к.к. Дюни и прави впечатление с нетипичната си форма. В скалите се е образувал толкова тесен процеп с дължина около 20 метра, че е възможно преминаване само с малка лодка. Водата тук не е подходяща за плуване, тъй като има много медузи. В близост до нос Агалина има мидена ферма със същото наименование.
 
Блато Аркутино
Блато Аркутино, познато още като Мечешкото блато се намира до Приморско, до устието на Ропотамо. То е блато-лагуна и е част от резервата Ропотамо. Отделено е с пясъчни дюни от плажната ивица, а на нея виреят пясъчни лилии. Площта на блатото е 62,2 ха и е дълбоко 0,5 метра. Част от площта му е открита, а другата е покрита с гъста водна и блатна растителност. Може да се видят различни видове растителност и рядка риба /джудже гамбузия/ и редки видове прици, освен това блатото е основна междинна спирка на птиците по прелетния път Виа Понтика.
 
Плаж Аркутино
Плаж Аркутино е част от резерват Ропотамо и е разположен между курортните комплекси Дюни и Приморско. Аркутино се характеризира с красива и обширна плажна ивица, където расте пясъчна лилия. Водата е много чиста и дори може да видите как рибките плуват в нея. От плажа се вижда остров Свети Тома. Има сърф училище и заведения на плажа.
 
Аква планет (аквапарк)
Аква планет е модерен увеселителен аквапарк в морският град Приморско. Паркът разполага с бар за деца, суши бар, сладоледен бар, бар за бързо хранене и пица и ресторант. Най-големите атракции са пързалките - детска пързалка, пързалка "Октопод", "Слон", "Кобра", "Цунами" и др. Другите развлечения в парка са закрита спортна мултифункционална зала и открита зала за тенис. Аква планет е едно от най-предпочитаните места от туристите в град Приморско.
 
Музей на Толстоистката колония
Музей на Толстоистката колония се намира в село Ясна поляна, в покрайнините на Странджа планина, близо до Приморско. Експозицията е открита през 1998 година и се състои от 250 находки. Изложена е в две от залите на читалището. Там могат да се видят снимки, документи, ръкописи, както и урна с пръст от руската Ясна поляна. Пръстта е донесена в музея от правнука на Толстой.
 
Остров Света Анастасия
Остров Света Анастасия е с площ от около 9 декара и се намира в Бургаския залив, на около 7 километра от град Бургас. Височината му достига до 17 метра. Изграден е от вулканични скали. Островът е свързан с много легенди и предания.
Има ресторант с автентични бургаски ястия, пекарна, билки, манастир. До острова се стига с корабче от Моста в Морската градина.
Има възможност за нощувка в манастирска килия от Средновековието.
 
Манастир Света Анастасия
Манастир Света Анастасия е изграден върху остров Света Анастасия, в Бургаския залив. За пръв път манастирът се споменава в свидетелство, публикувано през месец юни 1575 година. През годините той многократно е опожаряван от пирати и турски войски. Света Анастасия е единственият оцелял средновековен островен манастир на българското Черноморско крайбрежие.
Днес се стопанисва от Българската православна църква. Може да стигнете до острова с корабче от Бургаския залив, да посетите манастира, ресторанта и да отседнете в сградата за нощувки.
 
С корабче до о. Света Анастасия
За остров Света Анастасия (или Болшевик) се носят различни легенди, като всички те са преекспонирани в новопостроения музей на острова. Разходката до там става с корабчета от Морска гара Бургас, по няколко пъти на ден, но актуална информация може да се получи на тел. 0882 004124. Пътуването с корабче в едната посока отнема около 30-40 мин, а престоят на самия остров е 2 часа, през които може да се похапне в ресторанта, да се разгледа музея или просто да се разходите.
 

Търсене в/във Приморско

Подреди по :

Няма намерени записи в критериите Ви ! Можете да нулирате опциите за филтриране

Нагоре
<< < > >>