Поморие / БЪЛГАРИЯ

Град Поморие се намира в южната част на българското Черноморие, на 22 км от Бургас и около 400 км от София. През Поморие преминава и главен път Е87, който свързва Северното и Южното Черноморие. Чрез пристанището на Поморие се достига до Варна, Бургас, Созопол и Несебър. Градът е разположен и съвсем близо до международното летище на гр. Бургас.
Поморие е сред най-популярните дестинации през летния сезон.
За това допринася и факта, че още от миналото районът е бил прочут с лечебните свойства на калта, добивана при производството на сол в Поморийското езеро. Известни са и лечебните качества на минералната вода в града. Особено характерно е бавното изстиване на морската вода. Сутрин, преди изгрев слънце, въздухът е богат на озон и отрицателни йони, на ултравиолетови лъчи и йод, отделен в газообразно състояние от морските водорасли.
Най-ранните следи от човешка дейност в Поморие са от новокаменната епоха. През ІІ в. пр.Хр. името на Поморие е било Анхиало. През 45 г. Анхиало става част от Римската империя. През ІІ в. градът се разраства, когато е построен на ново място (в местността Палеокастро). Докато е част от Римската империя, Анхиало преживява силен разцвет. Израз на икономическото и политическо развитие на града е фактът, че сече монети.
По това време е силно разпространен и култът към нимфите, това са така наречените „анхиалски нимфи” - според местните хора това са три момичета, които населявали планините, горите и реките. Били считани за богини - закрилници на изворите. Този култ е свързан с разположените в близост минерални бани - Аква калиде - днешните Бургаски минерални бани, които в миналото били наричани Анхиалски. Градът е бил посещаван лично от владелите на Римската империя, като за посещението на император Диоклециан на 28 октомври 294 г. били устроени пищни тържества.
И през Средновековието градът заема важно стратегическо положение. Районът често е поле на тежки сражения между българи и византийци и територията му в различни периоди е ту в български, ту във византийски ръце.
Анхиало продължава да се развива и след Освобождението - местните хора се занимават с лозарство, винарство, риболов, солодобив. Производството на сол в района на Поморие винаги е имало голямо значение за града. Риболовът също е важен за препитанието и икономиката на града. Развиват се занаятите и търговията, осъществяваща се главно по море. Анхиало се преименува на Поморие през 1934 г.
В Историческия музей на Поморие са изложени голяма част от находките, открити при археологически разкопки в района.
През 2002 г. на брега на Поморийското езеро е открит Музей на солта, който представя развитието на този толкова важен за града и региона отрасъл както в миналото, така и днес. Това е единственото място в България, в което са запазени действащи солници по старинна технология. Едновременно с добива на сол се получава и поморийската луга, лекуваща заболявания на костната система и кожата. В експозицията на музея има богат снимков материал, оригинални инструменти и други експонати. Едновременно с това посетителите могат да се разходят из действащите солници.
В близост до морския бряг, на източния край на Поморие, се намира резерват „Стари поморийски къщи”. Сградите представят характерната архитектура на черноморските къщи. Разхождайки се из Поморие, не пропускайте да влезете в някои от християнските храмове - манастир „Свети Георги Победоносец”, църквата „Свето Преображение Господне” - най-старата постройка в града, храм „Св. Рождество Богородично” и др.
Вдясно по пътя от Поморие за Бургас се намира Поморийската куполна гробница. Тя впечатлява с архитектурата си и е единствена по рода си на Балканския полуостров. Според някои гробницата е служела за мавзолей на богата анхиалска фамилия. Голяма част от находките, открити в нея, са изложени в залите на Историческия музей. Обявена е за архитектурно-строителен паметник на културата.
Поморие е популярна туристическа дестинация и предлага на своите гости разнообразни възможности за настаняване. Заведенията и ресторантите в града също са многобройни.
Заради лечебните свойства на калта Поморие е популярен балнео и СПА курорт, посещаван през летните и зимните месеци. В близост са още Несебър и Созопол, прочути с археологическите си находки и древна история. Наблизо е и курортът Слънчев бряг, който предлага денонощни забавления.

Фарът на Поморие
Фарът в град Поморие е разположен в близост до пристанището на града. Намира се на кръгла каменна кула с височина 5,3 м и върху нея на двуметрова цилиндрична бетонова основа е разположена електрическа оптика АМ-300.
 
Църква Свето Преображение Господне - Поморие
Църква Св. Преображение Господне в Поморие е разположена в източната част на полуострова. Църквата е възрожденска, трикорабна масивна сграда, изградена от камък с дървени пояси. Иконостасът е направен от дърворезба, като са използвани различни флорални мотиви. Той помещава 17 големи икони от царския ред, а на втория ред има 33 малки апостолски икони. Под царската икона на Исус Христос има малко аязмо с бликаща изворна вода, наречено от християните Сълзите на Христос.
 
Остров Света Анастасия
Остров Света Анастасия е с площ от около 9 декара и се намира в Бургаския залив, на около 7 километра от град Бургас. Височината му достига до 17 метра. Изграден е от вулканични скали. Островът е свързан с много легенди и предания.
Има ресторант с автентични бургаски ястия, пекарна, билки, манастир. До острова се стига с корабче от Моста в Морската градина.
Има възможност за нощувка в манастирска килия от Средновековието.
 
Манастир Света Анастасия
Манастир Света Анастасия е изграден върху остров Света Анастасия, в Бургаския залив. За пръв път манастирът се споменава в свидетелство, публикувано през месец юни 1575 година. През годините той многократно е опожаряван от пирати и турски войски. Света Анастасия е единственият оцелял средновековен островен манастир на българското Черноморско крайбрежие.
Днес се стопанисва от Българската православна църква. Може да стигнете до острова с корабче от Бургаския залив, да посетите манастира, ресторанта и да отседнете в сградата за нощувки.
 
С корабче до о. Света Анастасия
За остров Света Анастасия (или Болшевик) се носят различни легенди, като всички те са преекспонирани в новопостроения музей на острова. Разходката до там става с корабчета от Морска гара Бургас, по няколко пъти на ден, но актуална информация може да се получи на тел. 0882 004124. Пътуването с корабче в едната посока отнема около 30-40 мин, а престоят на самия остров е 2 часа, през които може да се похапне в ресторанта, да се разгледа музея или просто да се разходите.
 
Резерват Старите поморийски къщи
Резерват Старите поморийски къщи се намира недалеч от брега на морето, в източния край на старата част от град Поморие и представя архитектурата и специфичните елементи на къщите по морския бряг. Сградите в резервата са строени през ХIX век. Туристите могат да видят типичното за поморийските къщи - два етажа, състоящи се от каменно приземие и паянтов етаж. Днес домовете от резервата са частна собственост и не се допускат посетители. В Историческия музей на Поморие обаче има експозиция, претворяваща точната им подредба.
 
Бургаски мост
Бургаският мост е изграден през 1936 г. до новите общински морски бани. Той е бил с метална конструкция и дървен гредоред на платформата, но през 80-те години на XX в. е заменен от масивен мост - кей. Всяка година на Богоявление от моста се извършва тържествен молебен за християнския празник. Владиката по традиция хвърля кръста в морето и за него се състезават смели плувци. 
 
Музей на солта
Музеят на солта е открит на 7 септември 2002 г. в град Поморие. Той е единственият в България и Източна Европа специализиран музей за добиване на сол чрез слънчевото изпарение на морската вода. Музеят представя древна анхиалска технология за производство на сол. Има експозиционна зала и 20 дка действащи солници. Солниците произвеждат сол по същия начин, по който е ставало и в древността. Посетителите могат да видят процесите, всички технологични операции и да разговарят със соларите.
 
Тракийска гробница Кухата могила
Тракийската гробница Кухата могила се намира на 100 м от пътя за Поморие и е датирана от 2-3 век.  Представлява комбинация от типична тракийска куполна гробница и римски мавзолей. Височината и е 8 м и е с диаметър от 60 м. Отворена е за посещения и има екскурзовод.
 
Поморийско езеро
Поморийското езеро е лагуна и се намира край град Поморие. Отделено е от морето с естествена пясъчна коса и изкуствена дига. От него се добива сол и лечебна кал. От няколко години на южния бряг на езерото работи посетителски център, а в непосредствена близост до него е единственият в българия Музей на солта. Езерото и прилежащите към него територии са обявени за Защитена местност.
 
Тракийска гробница Кухата могила
Тракийската гробница Кухата могила се намира на 100 м от пътя за Поморие и е датирана от 2-3 век.  Представлява комбинация от типична тракийска куполна гробница и римски мавзолей. Височината и е 8 м и е с диаметър от 60 м. Отворена е за посещения и има екскурзовод.
 

Търсене в/във Поморие

Подреди по :

Няма намерени записи в критериите Ви ! Можете да нулирате опциите за филтриране

Нагоре
<< < > >>