Балчик / БЪЛГАРИЯ

Балчик е разположен в североизточната част на българското Черноморие, на 40 км от Варна и на 20 км от Каварна.
Градът е основан преди 26 века от гръцки колонисти под името Круни. През VІ в. пр.Хр. градът бил наречен на гръцкия бог на виното и веселието Дионис - Дионисополис.
През ІV в. пр.Хр. Дионисополис вече е бил достатъчно важен икономически център. Затова говорят откритите монети, сечени в града, върху които е било отпечатано името на бог Дионис. Силно разпространени били култовете към бога на виното и към великата богиня майка Кибела. През І в. н.е. градът станал част от Римската империя, а най-голям разцвет достигнал през ІІ - ІІІ в. След разделянето на Римската империя през 395 г. от съществено значение за развитието на града се оказала близостта на Константинопол - столицата на Източната римска империя. Тогава селището се превърнало във важен административен и пристанищен център. През 544 - 545 г. градът е разрушен от силно земетресение, предизвикало огромни приливни вълни. Оцелелите жители се преместили и започнали да градят новото селище на мястото на днешния квартал „Хоризонт” в Балчик. В ранното Средновековие градът е бил един от областните центрове на българското царство Карвуна. В края на XIV в. Добруджа била завладяна от османските турци, а в края на ХVІ в. градът вече бил наричан Балчик. Балчик е освободен от османско владичество на 31 януари 1878 г.
В началото на ХХ в. тук е построена най-голямата мелница на Балканския полуостров. Около 70 000 т жито годишно са се изнасяли от града, като за целта са били използвани над 500 кораба. Житото е пътувало за Англия, Белгия, Германия, Дания и др.
Областта Южна Добруджа, в която се намира Балчик, е анексирана към Румъния през 1913 г., в края на Междусъюзническата война, и така извън границите на България остават Силистра, Тутракан, Добрич, Балчик и Каварна. От 7 септември 1940 г. Южна Добруджа е върната на България.
От периода на румънската окупация е останала най-голямата забележителност на Балчик - „Двореца“ - бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария Александрина Виктория де Единбург (1875 г. – 1938 г.). Резиденцията е построена през 1924 г. В границите на резиденцията е разположена и Ботаническата градина – другата голяма забележителност на града.
Съвсем близо до Балчик се намира морският курорт Албена. Двете дестинации са свързани с крайбрежната алея „Дамбата”. Тя започва от яхтеното пристанище, преминава покрай Двореца и достига до Албена, като общата й дължина е 7300 м.
В близост до Балчик има три модерни голф игрища. В района се намират още интересни места - село Кранево, рок столицата на България – град Каварна, както и много къмпинги. Недалече е и резерватът с крепостта Калиакра. Балчик и районът около него предлагат разнообразни възможности за настаняване, хранене и развлечения.
Безспорно обаче Балчик е най-популярен с възможностите си за морски туризъм. Красивите плажове в района около града, както и свежата природа привличат много туристи през летните месеци.
Във всички музеи и галерията се продават информационни материали за културните обекти и за Балчик.

Градът привлича туристите с неповторимостта на старинните си къщи и улици, които са съхранили древната му атмосфера. Много са обектите, които предизвикват интерес - Етнографският музей, старата турска джамия, църквата "Св. Никола". Най- голяма посещаемост има Двореца и Ботаническата градина - най- голямата на Балканския полуостров и втора по големина в света.

Ботаническата градина
Университетската Ботаническа градина – Балчик е създадена през 1955 година на територията на парка в бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария. Постоянните и системни грижи, които са положени, връщат постепенно красотата на това “тихо гнездо” и то става туристически обект с международна известност.
Днес на обща площ от 65 дка са разположени колекции на растителни видове от цял свят. Една от големите атракции е колекцията от едроразмерни видове кактуси и други сукуленти, представена на открито на площ от 1 дка. Тя е втората по рода си в Европа, след тази в Монако.
В градината можете да наблюдавате екзотични растения като бонбоненото, каучуковото и книжното дърво, рядко срещаната метасеквоя, древното гинкго, едроцветната магнолия и много други. Ще навлезете в богатството от багри на цветни лехи, виещи се храсти и стари дървета.Тук се отглеждат около 2000 растителни вида, принадлежащи към 85 семейства и над 800 рода с невероятно разнообразие от вариетети и форми.

Градски исторически музей
В градския исторически музей се съхраняват находки, илюстриращи материалната култура на населението от Балчик, от възникването на града през VI в. пр.н.е. до 1940 г. Експозицията включва предмети от керамика и стъкло, епиграфски паметници, колекция от монети, а чрез документи и фотоси е представен динамичният обществено-политически и стопански живот на Балчик след Освобождението през 1878 г.

Етнографски музей
Музеят се помещава в красива реставрирана къща на балчишки търговец житар и съхранява уюта на селски и градски тип гостни стаи от края на Х I Х век. На два етажа, чрез автентични предмети, са показани: развитието на занаятите коларство, ковачество, дърводелство, бъчварство; поминъка и бита на балчиклии - работни и празнични костюми, рибарски мрежи, стан и жетварски инструменти, накити.

Възрожденски комплекс
Възрожденският комплекс включва Взаимно училище и църквата “Св. Никола”. В училищната сграда е представен интериор на класна и учителска стаи от средата на Х I Х век. Интересни са оригиналните образци на хладно и огнестрелно оръжие и други експонати от Възраждането. Патрон на храма “Св. Никола” е покровителят на моряците и рибарите. Църквата е строена в средата на Х I Х век, вътрешната й уредба е дело на тревненски майстори. В нея е подредена постоянна изложба “Възрожденски икони от Добруджанския край”.

Художествената галерия
Художествената галерия в Балчик е приемник на първата галерия в Южна Добруджа и е разположена в красива и стилна сграда, строена в началото на ХХ век. В постоянна експозиция са представени творби на българските художници-класици и съвременно българско изкуство, а в четири зали ежегодно гостуват многобройни и разнообразни изложби на наши и чуждестранни творци. Център на международни пленери и фестивали, галерията работи съвместно с чужди културни институти и посолства.

На 4 км източно от града се намира местността "Тузлата", известна с лечебната си кал, която се прилага при костни заболявания. Построен е балнеологичен център, голям почивен комплекс, къмпинги с бунгала и вили.
В град Балчик има и минерални извори, имащи температура до 31° С, които се използват за лечение чрез пиене.
 

Търсене в/във Балчик

Подреди по :

Няма намерени записи в критериите Ви ! Можете да нулирате опциите за филтриране

Нагоре
<< < > >>